קנביס התגלה בקבר פרהיסטורי בפקיסטן. זאת ההוכחה העתיקה ביותר לשימוש במריחואנה

642

חפירה ארכאולוגית באתר פרהיסטורי בהרי ההינדו כוש שבפקיסטן גילתה את מה שיכולה להיות ההוכחה העתיקה ביותר לשימוש בחומרים פסיכואקטיביים על ידי בני אדם. בזמן שחקרו את אתר החפירה של התיישבות פליאוליתית, שלפי ההערכות היא בת 120,000 שנים, מדענים גילו זרעים ושרידים של צמח המריחואנה.

התגלה בחופי נהר קונאר במחוז הפקיסטני ח’ייבר פח’טונח’ווה, האתר הוא אחד העתיקים שהתגלו בדרום אסיה. לפי פרופסור מוזאפר קמברזאחי מהמכון הלאומי לתרבות והיסטוריה באוניברסיטת קוואיד איי עזאם, העומד בראש החפירה הארכאולוגית, המערות בהן הייתה ההתיישבות היו מיושבות במשך יותר מ 2500 שנה בתקופה הנאוליתית. הפרופסור הרחיב על התאוריה והסביר את הימצאותה של המריחואנה באתר החפירה:

“לפי המיקום והקשר בו נמצא הקנביס, זה מוביל אותנו להאמין שהשתמשו בו לצרכים טקסיים. נראה שאלו שגרו כאן זרקו כמויות גדולות של עלים ופרחים למדורה שהייתה בצידה השני של המערה, מה שמילא את המערה כולה בעשן פסיכוטרופי”.

בדיקת כימית שנערכה על צנצנת חרס קטנה שנמצאה בקבר שכנראה הייתה שייכת לשאמאן, גילתה שרידי מריחואנה, מה שמוביל את החוקרים לחשוב שהיא הייתה קשורה גם בטקסי קבורה וטקסים קדושים אחרים.

hd

הראיות העתיקות ביותר לצריכת קנביס לפני התגלית המרעישה הזו, הייתה במאה ה 30 לפני הספירה, כאשר נמצאו זרעי קנביס באתר חפירה ברומניה. בשנת 2003, סל עור מלא בעלי מריחואנה נמצא ליד מומיה בת 2500-2800 שנה בשיאנז’יאנג, סין. ראיות לצריכת קנביס נמצאו גם במומיות במצריות המתוארכות ל 950 לפני הספירה. ידוע גם שההינדואים העתיקים בהודו ונפאל השתמשו במריחואנה לפני אלפי שנים. הצמח נקרה גאנג’יקה בסנסקריט (הודית עתיקה).

השאר תגובה